Jak wybrać akcje – Krok 3

Obecnie na GPW jest notowanych 436 spółek. Wybór, także pod kontem branż, w których działają jest spory. Twoim zadaniem jest wyselekcjonowanie tych, które przyniosą Ci zyski, czyli kupić taniej, żeby sprzedać drożej.

Na początku muszę Ci powiedzieć bardzo ważną rzecz: nie ma pewniaków. Niezależnie jakie działania podejmiesz i jakich użyjesz narzędzi będzie to zawsze jedynie prognoza. Próba przewidzenia przyszłości na podstawie danych historycznych i aktualnych wydarzeń. Oczywiście prognoza prognozie nie równa, a finalnie i tak…

“Rynek dyskontuje wszystko”

Oznacza to, że nie ma pewnego sposobu na przewidzenie jak zachowają się inwestorzy, a to oni (czyli my) przez swoje działania kształtują ceny. Nieraz widziałem jak np. mało znacząca informacja nagle powodowała szalony wzrost lub spadek notowań spółki. Na szczęście są to raczej incydentalne przypadki, ale musisz mieć ich świadomość.

Kiedy akcje są tanie?

Żeby lepiej Ci to wytłumaczyć posłużę się przykładem. Spółki na giełdzie są jak torty. Są wielkie i malutkie, smaczne i te niezbyt. Gdybyś chciał kupić kawałek tortu i powiedziałbym Ci, że jest po 1zł, to byłby to tanio czy drogo?

Wszystko zależy od wartości tego kawałka. Gdybym wziął jeden z większych tortów, warty powiedzmy 100zł, podzielił go na 10 części, to zrobiłbyś świetny interes (kupiłbyś kawałek warty 10zł za 1zł). Natomiast gdybym wziął taki mały, niewiele większy od pączka, warty powiedzmy 5 zł i podzieliłbym go na 100 części, to byłaby to bardzo droga przyjemność.

Dokładnie tak samo jest z akcjami. To, że akcje są po 20gr albo po 200zł, tak naprawdę nic nie znaczy. Sam kurs nie powie Ci czy te akcje są tanie. Możesz to stwierdzić porównując aktualny kurs z WK.

Żeby było łatwiej uproszczę teraz trochę wyjaśnienia, pomijając mniej istotne szczegóły. WK czyli wartość księgowa akcji to wartość części firmy jakiej odpowiada 1 akcja. Załóżmy, że firma jest warta 1 000 000 zł, wypuszcza 10 000 akcji, czyli WK = 1 000 000 / 10 000 = 100 zł. WK znajdziesz w raportach o spółce na stronach z notowaniami typu gielda.onet.pl.

Jeśli WK w porównaniu do aktualnego kursu jest wyższe, to można powiedzieć, że akcje są tanie. Oznacza to, że istnieją szanse na wzrost kursu w dłuższym terminie (tak na prawdę to tylko jeden z wielu sygnałów, ale o tym za chwilę). Natomiast jeśli kurs jest 3 razy większy od WK znaczy, że akcję są przewartościowane i póki co je omijaj.

Kiedy akcje są tanie - wykres

 

Dywersyfikacja

Dywersyfikacja czyli zróżnicowanie Twojego portfela akcji to bardzo ważna rzecz. Osobiście posiadam zwykle akcje 3-10 spółek. W zależności od kwoty jaką dysponujesz, powinno być ich mniej lub więcej (min. 10% na każdą).

Staraj się zawsze posiadać spółki z różnych branż, różnej wielkości itd. Większe zróżnicowanie Twojego portfela zmniejsza ryzyko strat. Zdarza się np. że wprowadzenie nowego przepisu lub kłopoty z dostawą surowców typu gaz, odbijają się na kusie spółek z całej branży.

Oczywiście idzie za tym też mniejszy zysk. Jeśli w jakiejś branży dzieje się dobrze, a Ty trzymasz tam tylko małą część kapitału, zarobisz tylko na niej. Jednak jak już wiesz – nie ma pewniaków.

Mam nadzieję, że gdy staniesz przed dylematem co robić w takiej sytuacji, będziesz już na tyle doświadczony, że podejmiesz słuszną decyzję. Póki co, dywersyfikuj i rozdziel kapitał pomiędzy kilka spółek i branż.

Selekcja

To co teraz Ci pokaże nie jest systemem czy strategią. Nie jest też uznaną metodą, ani niczym wyjątkowym. Z pewnością wkrótce wypracujesz swój własny sposób. Na razie pokażę Ci coś co działa i jest dość proste.

Jak już wiesz na Giełdzie jest blisko 500 spółek i raczej nikt nie inwestuje we wszystkie na raz. Musisz w jakiś sposób oddzielić ziarno od plew. Zrobienie analizy tych akcji zajęłoby Ci pewnie kilka miesięcy i zanim byś skończył, wyniki byłby już nieaktualne.

To co nas interesuje to wyselekcjonowanie kilkunastu do kilkudziesięciu potencjalnych dobrze rokujących firm i dopiero na tej grupie przeprowadzanie szczegółowej analizy w poszukiwaniu sygnałów do kupna.

  1. Przeszukaj tabele z notowaniami spółek i wybierz te, które przez ostatni miesiąc nie przyniosły strat.
  2. Następnie wybierz te z nich, które są tanie (czyli kurs jest w okolicy WK lub niższy).
  3. Mam nadzieję, że wyłowiłeś minimum kilkanaście, podziel je teraz na branże.
  4. Teraz zacznij analizę techniczną i/lub fundamentalną, żeby wytypować najlepsze okazje. Wybierz 1-2 dla każdej części Twojego kapitału (dywersyfikacja).

Żeby wykonać ostatni etap, czyli analizy – będziesz potrzebował wiedzy. Analiza fundamentalna (wiedza o spółce) i techniczna (wykresy) to dwa kluczowe elementy gry na Giełdzie. Poświęć ich nauce i treningowi najwięcej czasu. Dzięki tej umiejętności, będziesz wiedział jak wybrać akcje, których zakup pokarzę Ci w kolejnym kroku.

Następny krok: Jak kupić akcje