Zakup akcji – Krok 4

Kiedy już wytypujesz spółki czas przystąpić do zakupu akcji. Mam nadzieję, że nie spodziewasz się otrzymać ich pięknie wydrukowanych, gotowych do oprawienia i powieszenia na ścianie. Tak nie będzie. Będą tylko cyferkami na Twoim koncie.

Zakup akcji, sam w sobie jest bardzo prosty. Poziom trudności można porównać do zrobienia przelewu. Wypełniasz formularz zakupu i tyle. Bank wysyła Twoje zlecenie na Giełdę i tam jest realizowane lub nie.

Dlaczego może nie zostać zrealizowane? W uproszczeniu wygląda to tak: inwestorzy składają zlecenia kupna i sprzedaży, jeśli ktoś chce sprzedać po tej cenie, co Ty chcesz kupić, dochodzi do transakcji. Jeśli wiele osób chce kupić akcje po pewnej cenie – tworzy się kolejka (tak jak w sklepie), jeśli “towaru” jest za mało, możesz się nie załapać i na koniec sesji otrzymasz z powrotem pieniądze. Możesz też anulować zlecenie, zaoferować trochę więcej i spróbować ponownie.

Formularz zakupu akcji

Jak już wcześniej wspominałem używam konta maklerskiego w mBanku i na jago przykładzie pokaże Ci jak wygląda zakup akcji. Najpierw zapoznaj się z formularzem zakupu. Jest dość prosty i szybko się z nim oswoisz.

Zakup akcji - formularz

 

1. Typ instrumentu w tym wypadku oczywiście wybierz “akcje”
2. Nazwa papieru to miejsce gdzie wpisujesz nazwę spółki, którą chcesz kupić.
3. Tu wpisujesz liczbę akcji, jaką zamierzasz kupić. Jeśli to możliwe, staraj się kupować okrągłe ilości 10, 100, 1000. Możesz wtedy szybko obliczyć w pamięci ile % straciłbyś lub zarobił na obecnym kursie.
4. Limit ceny to najwyższa cena jaką chcesz zapłacić za 1 akcję.
5. PKC czyli Po Każdej Cenie. Możesz wybrać tę opcję jeśli chcesz kupić wybraną liczbę akcji niezależnie od ceny. Osobiście rzadko korzystam.
6. PCR – Po Cenie Rynkowej i PCRO – Po Cenie Rynkowej Na Otwarcie. Póki się trochę nie obędziesz z Giełdą nie używaj tych opcji i pozostań przy Limicie ceny.
7. Limit aktywacji to kurs, przy którym Twoje zlecenie zacznie być wykonywane. Musi być wyższy od obecnego kursu i równy lub niższy od Limitu ceny. Myślę, że na razie nie będzie Ci to potrzebne, ale jest to przydatna funkcja.
8. Data sesji to dzień, w którym chcesz dokonać zakupu. Ustawi się automatycznie na najbliższą sesję, więc nie musisz tu nic zmieniać.
9. Data ważności zlecenia również automatycznie ustawi się na najbliższą sesję. Oznacza datę do kiedy Twoje zlecenie kupna będzie ważne. Ta opcja czasami się przydaje, szczególnie gdy chcesz uzbierać większą ilość akcji.
10. WuA – wykonaj lub anuluj i WiN – wykonaj i anuluj, do pierwszego wykonania. Nie zaprzątaj sobie tym teraz głowy. Osobiście przez te wszystkie lata używałem tych opcji 1 raz i to tylko po to, żeby zobaczyć jak działa.
11. Środki dostępne dla zleceń kupna w mBanku konto maklerskie jest połączone z Twoim kontem osobistym, więc będziesz tam widział swoje saldo plus ew. kwota ze sprzedaży akcji, która nie została jeszcze zaksięgowana na koncie.

Zakup akcji – krok po kroku

1. Wypełnij formularz – musisz podać Nazwę papieru, Liczbę i Limit ceny.

2. Po kliknięciu “dalej”, musisz potwierdzić zlecenie kodem, który otrzymasz SMS-em. Zwykle zaznaczam też “Nie wymagaj już potwierdzania hasłem jednorazowym dalszych dyspozycji”. Ta opcja oznacza, że nie musisz już wpisywać hasła dla transakcji na Giełdzie w czasie tej sesji. Jak zaczniesz robić 5,10 czy 20 transakcji dziennie, docenisz tę opcję.

3. Teraz, jeśli wszystko poszło dobrze zarówno w banku jaki i na Giełdzie, zlecenie nie zostało z jakiś przyczyn odrzucone, to trafiło na GPW. Proste prawda? W zależności od tego jaki jest ruch na danym papierze, jaki dałeś limit, który jesteś w kolejce itd. – po prostu czekasz. Czasem jest tak, że w kilka sekund zrobisz zakupy, a czasem tak, że nie dojdzie do transakcji wcale podczas tej sesji. Do zakupu nie dochodzi najczęściej wtedy, gdy GPW nie może pogodzić Twojego zlecenia z czyimiś zleceniami sprzedaży, np. chcesz kupić po 3,50zł, a najniższa cena sprzedaży to 3,52zł.

Zobacz filmik prezentujący taki zakup w mBanku, może to Ci w czymś dodatkowo pomoże.

(Konto, którego używam i pokazuje na nim zakup akcji, możesz założyć tutaj i jest darmowe.)

Następny krok: Sprzedaż akcji